Gotowanie z rodziną na co dzień, nie tylko od święta

Gotowanie to coś więcej niż tylko codzienna konieczność – to świetna okazja do wspólnego spędzania czasu, rozwijania różnych umiejętności, budowania relacji i tworzenia niezapomnianych wspomnień. Chociaż wspólne przygotowywanie świątecznych potraw to piękna tradycja, nie musimy czekać na specjalne okazje, by przygotowywanie posiłków z najbliższymi sprawiało nam radość.

Wspólne gotowanie niesie ze sobą wiele zalet, zarówno dla dorosłych, jak i dla tych najmłodszych. Oto kilka z nich:

  • Gotowanie sprzyja budowaniu relacji rodzinnych,
  • Dzieci uczą się podstawowych umiejętności kulinarnych takich jak krojenie, mieszanie, pieczenie, które przydają im się w dorosłym życiu,
  • Gotowanie posiłków w domu prowadzi do promowania zdrowego stylu życia wśród domowników, ponieważ sami kontrolujemy jakie składniki dodamy do posiłku oraz jak je przygotujemy,
  • Gotowanie rozwija naszą kreatywność, ponieważ możemy eksperymentować i sami tworzyć lub modyfikować przepisy,
  • Cała rodzina uczy się odpowiedzialności oraz planowania,
  • Planowanie posiłków i robienie zakupów uczy nas wartości pieniądza, zarządzania budżetem oraz unikania marnotrawstwa jedzenia,
  • Gotowanie może być świetną zabawą, a nie tylko nudnym obowiązkiem,
  • Poprzez gotowanie tradycyjnych potraw rodzinnych dbamy o pielęgnowanie rodzinnych tradycji i łączymy pokolenia.
  • Dzieci, które uczestniczą w przygotowywaniu posiłków, mogą poczuć dumę i satysfakcję z efektów swojej pracy. Widząc, że ich wysiłek jest doceniany i cieszy innych, zyskują większą pewność siebie i poczucie własnej wartości.

Czy powyższe zalety zachęciły cię do przemyślenia kwestii wspólnego gotowania nie tylko od święta? Jeżeli tak, to nadszedł czas, aby zmienić podejście swoje i swojej rodziny. Oto kilka inspiracji, jak wpleść gotowanie z rodziną w codzienną rutynę.

1. Wspólne Planowanie Posiłków

Planowanie posiłków może być angażującym zajęciem dla całej rodziny. Wybierzcie sobie jeden dzień w tygodniu, w który siądziecie wszyscy wspólnie i zrobicie burzę mózgów, aby ustalić co będziecie jeść w nadchodzących dniach. Dzięki temu każdy może zaproponować swoje ulubione dania. Pamiętajcie, aby wybierać takie posiłki, które zadowolą wszystkich członków rodziny.

2. Proste przepisy na każdy dzień

Ludzie mają błędne przekonanie, że posiłki muszą być wyszukane i składać się z wielu produktów. Jednak nie każde gotowanie musi być skomplikowane. Dobry obiad można zrobić nawet z 3 składników! Zacznijcie od prostych przepisów, które każdy będzie mógł przygotować, jak na przykład:

  • Domowa pizza: Każdy może udekorować pizzę swoimi ulubionymi dodatkami.
  • Sałatki: Krojenie warzyw i łączenie ich później ze sobą to dobra zabawa, ale i nauka dla najmłodszych.
  • Naleśniki: Idealne na śniadanie, obiad czy kolację, z różnymi nadzieniami.

3. Kulinarne podróże po świecie

Planując posiłki nie musicie ograniczać się do tych tradycyjnych. Świat jest bardzo zróżnicowany pod względem kuchni, więc wspólnie możecie odkrywać dania z różnych zakątków świata. Co tydzień możecie wybrać inny kraj i próbować tradycyjnych przepisów. Może to być hiszpańska paella, meksykańskie tacos czy włoska lasagna.

4. Sezonowe gotowanie

Wykorzystujcie sezonowe produkty do tworzenia zdrowych i smacznych potraw. Możecie wybrać się wspólnie na lokalny targ i kupić świeże produkty, które wykorzystacie podczas gotowania. W przypadku ładnej pogody warto zastanowić się nad zrobieniem grilla. Dzięki temu nie tylko przygotujecie wspólnie posiłek, ale również zjecie go na świeżym powietrzu.

5. Kuchenne eksperymenty

Kuchnia to miejsce w którym można eksperymentować i tworzyć własne kombinacje smakowe. W kuchni ogranicza nas tylko nasza wyobraźnia, a takie kuchenne eksperymenty uczą nas kreatywności i odwagi.

6. Nauka poprzez gotowanie

Dzieci najlepiej uczą się podczas praktyki. Może was to zaskoczy, ale wspólne gotowanie można wykorzystać do nauki matematyki (odmierzanie składników, liczenie, jednostki wagi) lub chemii (reakcje podczas gotowania). Jest to również okazja aby przekazać dzieciom wiedzę o zdrowym odżywianiu, wartościach odżywczych, a także skąd pochodzi jedzenie.

7. Wspólne wypieki

Ciasta i ciasteczka można piec przez cały rok, a nie tylko w okresie świątecznym. Dzieci uwielbiają wyrabiać ciasto, dekorować wypieki i oczywiście – jeść swoje dzieła. Zalet jest jednak jeszcze więcej. Czy słyszeliście o ciastoterapii? Jest to forma terapii, która wykorzystuje pieczenie ciast, ciasteczek i innych wypieków jako narzędzie do wspierania zdrowia psychicznego i emocjonalnego. Jest to sposób na wyrażanie siebie, redukcję stresu, poprawę nastroju i budowanie więzi społecznych.

Jak widzicie nie potrzebujecie Świąt, aby spędzać czas razem!

Dlatego Róbcie to razem NIE TYLKO od święta!

Weź udział w konkursie

POZNAJ INNE PATENTY

Wspólne posiłki

Przeczytaj >

Wspólne aktywności

Przeczytaj >

Dzielenie się emocjami

Przeczytaj >

Celebracja codzienności

Przeczytaj >
1

Kup dowolne produkty marki Gosia za min. 10 zł od 01.10.2024 do 22.12.2024 r. na jednym paragonie lub fakturze konsumenckiej, zachowaj dowód zakupu.

2

Wejdź na stronę www.konkursgosia.pl 
i odpowiedz na pytanie konkursowe:
“Jak mieć święta nie tylko od święta?”

3

WYGRAJ nagrodę gwarantowaną i/lub 1 z 10 zestawów garnków i patelni marki TEFAL Ingenio.

Minął czas na przesyłanie zgłoszeń